fot. Cmentarz przy kościele pw. św. Mikołaja w Żelichowie i domu podcieniowym Mały Holender

Stare cmentarze mennonickie to od dawna kwestia wymagająca zagospodarowania. Wiele w temacie ochrony i zabezpieczenia tych żuławskich miejsc pamięci zrobił Klub Nowodworski, który od dawna zabiegał o to by uchronić je przed zniszczeniem i zapomnieniem.

Działania te polegały na kontaktowaniu i pomocy grupom Holenderskim , które dbały o renowację i zagospodarowanie cmentarzy, a także na załatwianiu pozwoleń i pomocy logistycznej. Jednak cmentarz nawet odrestaurowany wymaga tego, aby o niego dbać, dlatego Klub Nowodworski zajmował się również koszeniem tych terenów i wnioskowaniem do gmin, sołectw, a nawet szkół, aby one przyłączyły się do dbania o nasze wspólne dziedzictwo.

Klub Nowodworski zadbał również o to, aby nagrobki “pomennonickie” – częściowo przeniesiono z Żelichowa (dawniej Cyganka) do muzeum w Żuławskim Parku Historycznym. Część z nich znalazło nowe miejsce na cmentarzu 11 wsi, przy kościele  Parafii greckokatolickiej pw. św. Mikołaja w Żelichowie.

Dziś na Fecebooku Gminy Nowy Dwór Gdański ukazała się informacja:

fot. Facebook Gmina Nowy Dwór Gd.

“Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Jacek Michalski przy kontrasygnacie Skarbnik Gminy, Anny Pałubickiej podpisał umowę z Centrum Budowlane NORD – BUD na prace remontowe na terenie cmentarzy mennonickich gminy Nowy Dwór Gdański (cmentarz mennonicki w Orłowie, Żelichowie, Różewie i Marynowach) oraz stworzenie spójnego oznakowania wszystkich cmentarzy mennonickich na terenie gminy wraz z cmentarzem w Stawcu. Koszt inwestycji wynosi 286 660, 97 zł.”

Sama informacja bardzo nas cieszy. Liczymy na to, że władze samorządowe nie poprzestaną na jednorazowym “odświeżeniu” cmentarzy. Jak pokazują doświadczenia Klubu Nowodworskiego, to tylko część odpowiedzialności za nasz żuławskie dziedzictwo kulturowe. Dziedzictwo, za które wszyscy odpowiadamy.