Plebiscyt na najbardziej przyjazną przystań Pętli Żuławskiej w roku 2017 został rozstrzygnięty. Nagrodę otrzymał pan Jerzy Złoty, który na podstawie umowy ze spółką zarządza mariną w Osłonce.

Wyboru dokonali sami żeglarze, głosując na przygotowanych do tego ulotkach, które wrzucone później do specjalnej skrzynki są zliczane, a ocena w skali 1-6 uśredniana.

W tej skali oceniane są róże elementy funkcjonowania Mariny:

Po zsumowaniu, ocena średnia decyduje o zwycięstwie lub porażce w plebiscycie. Marina w Osłonce w tym roku zwyciężyła z wynikiem 5,78.

Pan Jerzy (a wcześniej jego żona Barbara) zajmują się prowadzeniem Mariny od 2014 roku. I byli wielokrotnie nagradzani w plebiscycie. Do jego zadań należy dbanie o porządek i funkcjonowanie urządzeń obsługujących żeglarzy, a także samego budynku, w którym mieszczą się sanitariaty – prysznic i toalety dla kobiet, mężczyzn i niepełnosprawnych. Na terenie obiektu znajduje się boisko do piłki plażowej, wiata z miejscem na grilla i pole namiotowe. Bieżąca woda i dostęp do energii elektrycznej dają chwilę wytchnienia dla zmęczonych podróżników. Zaciszne miejsce, oddalone od zgiełku miasta sprawia, że zmęczeni tempem dzisiejszego życia mogą odpocząć i naładować baterie.

Pan Jerzy w rozmowie prywatnej zdradza, że duża część cumujących jednostek to jednostki czarterowe, o wymiarach większych niż wysokość przepływu pod mostami na rzece Tuga – płynącej przez Nowy Dwór Gdański. Dlatego remonty mostów i usprawnianie żeglowności na tej właśnie rzece zwielokrotni ruch na Pętli Żuławskiej i aktywuje wodniaków miejscowych. Nie każdy dziś ma czas na wielodniowy urlop potrzebny do opłynięcia pętli, a takie jedno, dwu-dniowe wycieczki mogłyby sprawić radość wielu lokalnym amatorom wypoczynku na wodzie.

Zapraszamy do wideo: