Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku jest w Polsce Świętem Narodowym. Dokument ten był najważniejszą ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie tego typu regulacja (druga na świecie – po konstytucji amerykańskiej, uchwalonej 4 lata wcześniej). Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, zwołany w październiku 1788 roku.

W naszym mieście tradycyjnie obchody 3 – majowe rozpoczęły się w kościele. Wszyscy chcący uczcić pamięć tak ważnego z punktu widzenia świadomości patriotycznej dokumentu, zebrali się w Kościele Rzymskokatolickim Pw. Niepokalanego Serca Maryi. Zarówno władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, placówek oświatowych i innych instytucji działających w naszym mieście; jak i zwykli mieszkańcy wzięli udział w uroczystej mszy i wysłuchali kazania, w którym między innymi przypominano „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy:

— Kto ty jesteś?

— Polak mały.

— Jaki znak twój?

— Orzeł biały.

— Gdzie ty mieszkasz?

— Między swemi.

— W jakim kraju?

— W polskiej ziemi.

— Czym ta ziemia?

— Mą Ojczyzną.

— Czym zdobyta?

— Krwią i blizną.

— Czy ją kochasz?

— Kocham szczerze.

— A w co wierzysz?

— W Polskę wierzę.

— Coś ty dla niej?

— Wdzięczne dziecię.

– Coś jej winien?

— Oddać życie.

 

Po mszy, wszystkie poczty sztandarowe we wzorowym szyku, mimo ulewnego deszczu ruszyły pod Pomnik Poległych i Pomordowanych za Wolną i Niepodległą Ojczyznę przy ulicy Wejhera, gdzie po przemowach burmistrza Nowego Dworu i przedstawicieli Rady Powiatowej złożono kwiaty i wysłuchano pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Sursum Corda.

 

Zapraszamy do Wideo: