Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku zarządza dwoma zabytkowymi mostami w ciągu dw (red. drogi wojewódzkiej) 502 w miejscowości Rybina.

Pierwszy obiekt, na rzece Wisła Królewiecka, nie jest w tej chwili otwierany dla ruchu żeglugowego, gdyż podczas ruchu przęsła zwodzonego dochodzi do zakleszczenia elementu konstrukcyjnego, co mogłoby doprowadzić do konieczności wyłączenia mostu z ruchu drogowego a, ze względu na fakt, iż droga wojewódzka 502 stanowi jedną z dwóch możliwych tras dojazdowych do Mierzei Wiślanej, a w trakcie sezonu letniego natężenie ruchu samochodowego na dw 502 jest bardzo duże, jest to nie do zaakceptowania . Należy zaznaczyć, iż Wisła Królewiecka nie jest zaliczana do śródlądowych dróg wodnych i ruch żeglugowy na niej jest znikomy oraz, iż istnieje możliwość przepłynięcia pod obiektem jednak po złożeniu masztu.

Problemy z kleszczeniem się elementu ruchomego przęsła związane są przede wszystkim z wiekiem obiektu, jego zabytkowym charakterem, dużo większym i cięższym transportem drogowym niż występował w latach budowy mostu a także z temperaturami występującymi w okresie letnim oraz zjawiskami geologicznymi i hydrologicznymi zachodzącymi w nasypie drogowym. Obsługa mostów na bieżąco obserwuje stan konstrukcji i gdy tylko będzie możliwe otwieranie przęsła zostanie ono przywrócone.

Drugi obiekt, na rzece Szkarpawa, która jest śródlądową drogą wodną, jest otwierany dla ruchu żeglugowego zgodnie z godzinami otwarć, podanymi na tablicach przed mostem oraz na stronie internetowej Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.

Źr.: dyrektor ds. utrzymania dróg i mostów Tomasz Miler