W Mikoszewie na terenie przy promie zorganizowano wielką inscenizację historyczną. Zorganizowany przez Stowarzyszenie KULTURALNI, Wójta Gminy Stegna Ewę Dąbską i Gminny Ośrodek Kultury Piknik Militarny to wspaniała lekcja historii i przypomnienie bohaterskich czynów naszych rodaków. Scenariusz imprezy obejmował dwudniowe pokazy: pierwszego dnia – rozpoczęcie II wojny światowej i obronę mostu w Tczewie, drugiego dnia – ostatnie dni wojny i kapitulację Niemców na terenie Mierzei Wiślanej.

Dzięki współpracy wielu grup odtworzeniowych z Trójmiasta, Torunia, Skierniewic, Poznania, Kaliningradu i wielu innych miast udało się stworzyć wspaniałe widowisko nad Wisłą, która również historycznie miała olbrzymie znaczenie dla początków II Wojny Światowej.

Dzięki sprzętowi zapewnionemu przez prywatnych kolekcjonerów oraz Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” a także realistycznej oprawie pirotechnicznej zapewnionej przez saperów z Łodzi widowisko robiło ogromne wrażenie zarówno na najmłodszych, jak i na dorosłych zgromadzonych na nadwiślańskim wale. Na terenie imprezy nie zabrakło również gastronomii i „dmuchańców”, na których dzieci mogły spożytkować swoją energię. Pierwszego dnia pokazów odbyły się również koncerty grup lokalnych, które wprowadzały w klimat wojennej zawieruchy starymi szlagierami (grupa pod przewodnictwem maestro Tomasza Stroynowskiego). Nie zabrakło też gwiazd szerokiego formatu takich zespołów jak „Golden Life” czy zamykający pierwszy dzień imprezy „Crush”.

Zapraszamy do wideo: