Już po raz piąty odbyło się w naszym mieście święto Dnia Osadnika, tym razem pod nazwą Wesele. Zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski oraz Samodzielną Grupę Odtworzeniową Pomorze i Żuławski Ośrodek Kultury.

Pomysł na tegoroczną edycję to odtworzenie wspomnień jednego z osadników żuławskich – pana Józefa Liguzy, który opowiadał o tym, że mógł dostać większy nadział ziemi jako osadnik, jeśli przedstawi ówczesnym władzom metrykę ślubu. Cała impreza nawiązywała najpierw do przyjazdu narzeczonej w jednym z transportów, potem zaręczyn, zaślubin i w końcu tytułowego wesela młodej pary. Każdy, kto ubrał się w strój nawiązujący do epoki, mógł skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez lokalne gospodynie i delektować się kluskami, kuchem czy tzw. “zalewajką” czyli zupą ziemniaczaną z dawnych czasów. Dla dzieci przygotowano stanowisko laleczkowe, a całą uroczystość okraszona była wspaniałą muzyką graną przez Kapelę Weselną (prowadzoną przez Tomasza Stroynowskiego z ŻOK, który wraz z muzykami przygotował szereg utworów i przyśpiewek z epoki).

Tegoroczna impreza zebrała rekordową ilość ludzi, a ciekawy pomysł na Dzień Osadnika 2018 podniósł wysoko poprzeczkę na przyszły rok 2019. Jesteśmy jednak pewni, że organizatorzy nie zawiodą i przyszłej jesieni zorganizują równie wspaniałe widowisko.

Zapraszamy do wideo i galerii poniżej: