W sobotę 24 listopada na plaży w Przebrnie (tuż przy Krynicy Morskiej) doszło do niebezpiecznego spotkania. Operator drona nagrał przypadkiem kłusowniczy proceder. Kłusownik, gdy zauważył że jest nagrywany, podszedł do operatora z zamiarem zniszczenia nagrania. Całe zdarzenie zostało nagrane telefonem komórkowym (zobacz wideo poniżej).

Sytuacje zgłoszono do Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego oraz na Policję. Proceder rozstawiania tego typu sieci przy plaży jest bardzo popularny w okresie od końca października do lutego kiedy to łosoś i troć przepływa przy brzegu aby dotrzeć do Wisły na tarło. W tym okresie zwiększa się także popyt na te ryby, gdyż zbliżają się święta.

Patrole WWF i inspektorzy z IRM niekiedy muszą likwidować po kilkaset metrów sieci rozstawianych na plażach w Przebrnie (koło Krynicy Morskiej), Stegnie i Jantarze. W 2009 roku na skutek tego typu połowów zginęły dwa Morświny.

Widząc przestępstwo musimy reagować, inaczej sami łamiemy prawo. Jednak kłusownicy, obawiając się kary, potrafią być nieprzewidywalni gdy się ich (nawet przypadkiem) nakryje na gorącym uczynku. Kto wie jak zakończyłaby się ta sytuacja, gdyby nie jawne nagrywanie telefonem komórkowym.

Zapraszamy do wideo (uwaga wulgarne słownictwo i agresywne zachowania w materiale):