Wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej – gen. Tomasz Komoszyński przekazali Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej w Nowym Dworze Gd. trzy nowe, specjalne pojazdy ratownicze. Przy okazji wymiany sprzętu, terenowy Nissan, który służył dotychczas strażakom z Państwowej Straży Pożarnej, trafił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Kościelnicy. Do powyższych jednostek i OSP Jantar trafił również nowy sprzęt ratowniczy.

Na uroczystość, której gospodarzem był komendant naszej powiatowej jednostki – st, kpt. Jarosław Gryciuk wraz z zastępcą mł. bryg. Łukaszem Zblewskim zaproszono przedstawicieli samorządów z całego powiatu, służb mundurowych, oraz druhów z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Do strażackiego garażu zawitały na stałe

  • Specjalny samochód pożarniczy (podnośnik) SHD-23 na podwoziu MAN, o wartości 1 532 580 zł. Zakup ze środków Unii Europejskiej, środki z funduszu spójności, program operacyjny infrastruktura i środowisko 2014-2020 .
  • Specjalny samochód rozpoznawczo-ratowniczy FORD RANGER o wartości 148 500 zł. Zakup ze środków: budżetu państwa i środków z funduszu wsparcia.
  • Pojazd specjalny QUAD ACCES AMX 800 z lawetą. –  wartości 59 901 zł. Zakup ze środków: Unii Europejskiej – projekt „Zwiększanie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych.
  • Zestaw do stabilizacji pojazdów firmy SAFE TECH – wartość 55 000 zł (podpory do stabilizacji pojazdów, końcówki do podpór, sterownik, zestaw przewodów, reduktor, kliny automatyczne, klocki zabezpieczające).  Zakup ze środków: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i funduszu wsparcia.
  • Zbiornik na wodę 13m3, odcinki (węże) w 110 – 18sz.t, pilarka do cięcia betonu i stali STIHL, agregat prądotwórczy 3 KW, pilarka spalinowa ratownicza.

Podnośnik MAN zastąpi wysłużonego już “Stara”, podobnie jak Ford (zastąpi Nissana) . Nowym nabytkiem jest quad z lawetą, który może służyć m. in. do zabezpieczenia przeciwpowodziowego i docierania do trudno dostępnych miejsc w ciężkim żuławskim terenie.

Przy okazji spotkania, nagrodę pieniężną “za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych i wysokie efekty w realizacji zadań” przyznano mł. kpt. Hubertowi Grzesiowskiemu, który odebrał nagrodę i gratulacje z rąk wojewody Dariusza Drelicha i gen. Komoszyńskiego.

Wojewoda pomorski w swoim przemówieniu wspomniał o nowych wyzwaniach stojących przed strażakami w związku z ukończeniem pomorskiego odcinka S7.

“(…) Nowy Dwór do Gdańska zbliżył się do Gdańska co najmniej o połowę (…)”

celnie podsumował wojewoda, po czym wspomniał również o konieczności dalszych inwestycji na drogach powiatu przy okazji przekopu Mierzei Wiślanej czemu skwapliwie przytaknęli wójtowie Sztutowa, Stegny oraz burmistrz Krynicy Morskiej.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem i wigilijnym opłatkiem, którym strażacy i zgromadzeni goście dzielili się składając sobie życzenia.

“Komenda Powiatowa PSP w Nowym Dworze Gdańskim liczy 45 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Corocznie bierze udział w ponad tysiącu zdarzeń. Na wyposażeniu jednostki ratowniczo-gaśniczej znajduje się 8 samochodów ratowniczo-gaśniczych, 2 łodzie ratownicze, zestaw pompowy oraz specjalistyczny sprzęt do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. “

mł.bryg. Łukasz Zblewski – z-ca komendanta powiatowego PSP

Zapraszamy do wideo: