Wczoraj dzięki natychmiastowej reakcji nowodworskiej drogówki skrajnie zaniedbany pies bezpiecznie trafił w dobre ręce. Natychmiast została udzielona pomoc pieskowi przez lekarza weterynarii, który wyciągnął łańcuch, który był wrośnięty w skórę zwierzaka, a także pies został przewieziony przez pracownicę Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Jelonkach do Gdańska, celem udzielenia mu dalszej, 
profesjonalnej pomocy. Nie bądźmy obojętni na losy  zwierzaków.

Wczoraj około godziny 12:50 w trakcie patrolu jednej z miejscowości powiatu nowodworskiego, funkcjonariuszka drogówki zauważyła przy gospodarstwie skrajnie zaniedbanego psa. Zwierzak był trzymany na około 1,5 metrowym łańcuchu przymocowanym do metalowego kołka. Jego buda była zniszczona a on sam nie miał jedzenia ani wody. Funkcjonariusze od razu zauważyli, że pies jest skrajnie zaniedbany. Jego ciało pokrywały kołtuny błotne, które były zamarznięte. Gołym okiem była widoczna znaczna niedowaga – odznaczający się kręgosłup oraz żebra. Na szyi psa znajdował się wrośnięty w skórę łańcuch. 38 – letnia właścicielka psa nie widziała jakiegokolwiek problemu. Twierdziła, że pies dobrze wygląda. Według funkcjonariuszy, kobieta miała przez cały czas lekceważący stosunek do całej sprawy. Pies został odebrany właścicielce przez pracownicę  Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Jelonkach, która natychmiast udała się ze zwierzęciem do weterynarza, który zdjął wrośnięty łańcuch. Funkcjonariusze zostali poinformowani, że jeszcze dziś piesek zostanie przewieziony do Gdańska celem udzielenia mu profesjonalnej pomocy. Postępowanie prowadzi KPP Nowy Dwór Gdański.

Ustawa o Ochronie zwierząt – Art. 35. 1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem. 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem. 3a. Sąd może orzec tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 1a.

Pamiętajmy, że każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania.

Źródło sierż. sztab. Joanna Słowik KPP NDG