Na plaży w Sztutowie, 200 m od głównego wejścia odpoczywała dziś foka. Zwierzę znane lokalnym przyrodnikom i członkom Błękitnego Patrolu WWF tym razem wybrało plażę w Sztutowie, jednak dwa poprzednie dni foka wypoczywała w Stegnie. Foka została nazwana przez błękitnych “Celebrytką” ze względu na to, że zawsze wybiera główne zejścia na plaże w nadmorskich miejscowościach, a ludzie zdają się jej nie przeszkadzać.

Jednak nie możemy zapominać, że foka jest dzikim drapieżnikiem i podchodzenie do niej może być niebezpieczne. Jak poinformował nas pan Jan Wilkanowski z Błękitnego Patrolu WWF, należy zachować bezpieczną odległość 20 metrów, przede wszystkim dla jej własnego bezpieczeństwa. Nie straszymy, nie wyganiamy zwierzęcia do wody. Foki wychodzą na ląd aby odpocząć i jest to normalne, zdrowe zachowanie. Tym pozornym milusińskim zagrażać mogą jednak puszczane luzem psiaki i nierozważni turyści, jakich można spotkać na naszych plażach.

Foka widziana w Sobieszewie, Stegnie i dziś – w Sztutowie, wyraźnie przemieszcza się na wschód. A więcej o jej historii możemy dowiedzieć się z opowieści pana Jana w naszym wideo: