fot. Grażyna Juśko, Jan Wilkanowski

Dziś w Krynicy Morskiej zakończyła się trwająca od wtorku akcja ratowania foki zwanej przez lokalnych przyrodników “celebrytką”. Oczyścili jej ciało z wędkarskich haczyków powbijanych w okolicy pyska i płetwy. Odwinęli też fragmenty żyłki i sieci rybackiej, która utrudniała jej żerowanie.

Lokalni działacze z Błękitnego Patrolu WWF dostali w środę informacje od turystów przechadzających się plażą, że foka widywana na plażach Krynicy Morskiej jest w tarapatach. Haczyki wędkarskie i sieci rybackie powbijane w ciało foczki utrudniają jej normalne funkcjonowanie. 6 wolontariuszy wraz z pracownikami Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana i Stacji Morskiej w Helu ruszyli na pomoc. Jak opowiada nam pan Jan Wilkanowski z patrolu – fokę zlokalizowano, niestety nie udało się wywabić jej z wody. Dodatkowo wystraszył ją przelatujący śmigłowiec, co uniemożliwiło pomoc zwierzęciu. Akcję zawieszono, jednak na plaży cały czas czuwali wolontariusze. Już następnego dnia foka wyszła na ląd (zwierzęta te w ten sposób odpoczywają – nie należy ich wyganiać do wody). Udało się ją wtedy złapać. Dzięki fachowej pomocy pracowników parku i wolontariuszy WWF udało się oczyścić i zdezynfekować rany zwierzęcia. Uwolniono ją również z niebezpiecznych, oplatających ciało żyłek i sieci.

fot. Grażyna Juśko, Jan Wilkanowski

Jest to już druga tego typu akcja na naszym kawałku wybrzeża w ostatnim tygodniu. W ubiegły czwartek na plaży znaleziono wychudzone młode tego samego gatunku. Dzięki prawidłowej reakcji spacerowiczów i szybkiej mobilizacji Błękitnego Patrolu, udało się pochwycić fokę i przetransportować ją na “rehabilitację” do fokarium na Helu. Foka ważyła 12 kg, co stanowi mniej więcej połowę normalnej wagi zdrowego zwierzęcia. Zwierzęta przebywające w fokarium, karmione przez człowieka, osiągają nawet wagę 50 kg.

fot. Grażyna Juśko, Jan Wilkanowski

Zapraszamy do wideo:

Co zrobić gdy zobaczymy fokę?

Dać odpocząć i poinformować BP WWF (795 536 009)

lub Stację Morską w Helu( 58 675 08 36)

albo zadzwonić pod 112

Jeżeli interesują was jej dalsze losy, to zapraszamy na Fanpage’a celebrytki na facebook-u:

KLIKNIK TUTAJ