W Orłowie, tuż przed północą, doszło do potężnego pożaru budynku gospodarczego. Zapaliła się stodoła, w której magazynowano m. in. opony do maszyn rolniczych. Strażacy zmobilizowali duże siły i środki do walki z ogniem, ponieważ zagrożone były budynki mieszkalne w dość gęstej zabudowie w tamtym miejscu. Udało się zapobiec rozprzestrzenieniu pożaru. Aby akcja ratunkowa była bezpieczna dla ratowników, Straż Pożarna poleciła wyłączenie prądu dla całego okręgu. Zasilania nie było m. in. na os. Wyszyńskiego, na stacji Orlen i McDonalds, a także w wielu innych budynkach mieszkalnych. Wkrótce więcej informacji.

Aktualizacja: 15.04.2019 godz. 16:35 z-ca komendanta mł. bryg. Łukasz Zblewski PSP Nowy Dwór Gd.:

Pożar budynku gospodarczego – m. Orłowo ul. Żuławska 3

W dniu 14.04.2019 r. o godz. 23 36 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Gdańskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w m Orłowo przy ul Żuławskiej 3 .

Niezwłocznie na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowym Dworze Gdańskim         i Ochotniczych Straży Pożarnych z Nowego Dworu Gdańskiego, Ostaszewa, Marynowy, Stegny i Lubieszewa. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano połowę  budynku gospodarczego objętego pożarem. Właściciel poinformował służby, że wewnątrz składowana jest saletra amonowa, kmin oraz sprzęt rolniczy.

Działania jednostek straży skupiły się w szczególności na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, w tym oświetleniu terenu akcji, podaniu 3 prądów wody w natarciu na palący się obiekt, w tym jednego z podnośnika SH-18 i jednego prądu w obronie zagrożonego budynku garażowego i zbiorników z paliwem, zapewnieniu odpowiedniego zaopatrzenia w wodę do celów gaśniczych. Po ugaszeniu pożaru dokonano częściowej rozbiórki nadpalonych elementów konstrukcji budynku. Budynek sprawdzono kamerą termowizyjną celem wykluczenia ognisk pożaru.

W działaniach brały udział 4 zastępy JRG w sile 7 ratowników, 2 zastępy OSP Nowy Dwór Gdański w sile 10 ratowników, 1 zastęp OSP Ostaszewo w sile 5 ratowników, 1 zastęp OSP Marynowy w sile 6 ratowników, 1 zastęp OSP Lubieszewo w sile 6 ratowników i 1 zastęp OSP Stegna w sile 4 ratowników,