Sezon letniskowy na Mierzei Wislanej rozpoczęty, na drogach korki ale nie przeszkadza to w najmniejszym stopniu żeglarzom z klubu UKS Tolkmicko i Szkółki Żeglarskiej Zielony Rzepa w przedsezonowych regatach na wodach Zalewu Wiślanego.

Dzieciaki z Uczniowskiego Klubu Sportowego Tolkmicko oraz z Ośrodka Wychowawczego w Malborku ścigały się żaglówkami na czas i precyzję na trójkątnej trasie tuż przy porcie rybackim. Była to już druga edycja zawodów w Kątach Rybackich i tym razem udział w nich wzięło 8 osób (2 tury) w klasie “Optimist” na jednostkach jednoosobowych w kategorii wiekowej 5-15 lat. W klasie 420 rywalizowały dwie dwuosobowe załogi w kategorii wiekowej do 18 lat.

Zawody wspierała międzynarodowa organizacja ISSA (International Sailing School Association), która we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim dba o rozwój i promocję żeglarstwa w Polsce.

Jak powiedział nam w wywiadzie inicjator całej akcji – pan Mariusz Rzepnikowski ze szkółki Zielony Rzepa, ważna jest przede wszystkim zabawa i promocja tego sportu. Istotne jest też uświadamianie młodzieży i dorosłych jak ważne jest na wodzie rozwaga i wyszkolenie, którego coraz częściej brakuje naszym żeglarzom. Liberalizacja przepisów wodniackich i coraz większa dostępność jednostek czarterowych (które można wynająć nawet bez jakiejkolwiek licencji) sprawia, że “świadome” żeglarstwo coraz częściej wypierane jest przez turystykę bez “prawa jazdy” na zbiornikach śródlądowych i coraz częstsze wypadki na wodzie.

Regaty w Gminie Sztutowo czynnie wspierali także lokalni mieszkańcy regionu – gospodynie z Kątów przygotowały stoisko biesiadne z przysmakami. Odbyła się LOTeryjka – loteria fantowa LOT Sztutowo, przejażdżki konne dla dzieci i młodzieży (organizator Ośrodek Jazdy Konnej „Mierzeja”) oraz występ tanecznego zespołu dziecięcego „Mała Mi” działającego przy Bibliotece w Kątach Rybackich

Na miejscu odbywały się także koncerty – zespołu Czarownice i Ropuchy oraz Romana Puchowskiego z zespołem – Blues z Doliny Missisipi.

Zapraszamy do wideo i galerii: