W Gminnej Bibliotece w Sztutowie odbyło się spotkanie z panem Marcinem Owsińskim – historykiem i pracownikiem muzeum Stutthof. Pan Marcin zaoferował wszystkim zebranym prawdziwe perełki dla zainteresowanych regionem i jego historią – wojenne zdjęcia lotnicze, zdobyte dużym wysiłkiem poszukiwacza i sporym nakładem finansowym. Do wspaniałej opowieści i prezentacji dołączono ciasto i kawę, którą można było się poczęstować na specjalnie do tego przygotowanym miejscu.

Jak na wstępie zaznaczył prowadzący, nie sposób omawiać historii fotografowanego regionu bez uwzględnieniu ludzi, zarówno tych w samolotach, jak tych fotografowanych – na dole. Historyk orbitował opowieścią wokół obozu Stutthof – centrum wydarzeń historycznych na terenie Sztutowa, ukazując zmianę na podstawie trzech zestawów zdjęć:

  • niemieckich – pochodzących z 1941 roku, z dokumentacji kartograficznej ówczesnych władz,
  • brytyjskich – pochodzących z 29 maja 1944 roku, z samolotu zwiadowczego RAF-u,
  • i rosyjskich – jedno zdjęcie z końca wojny ukazujące bombardowanie regionu obozu i okolicy.

Zobaczyliśmy jak zmieniał się teren i jego zabudowa na przestrzeni wojennych lat. Podpierając się innymi dokumentami i szkicami więźniów obozowych, pan Marcin ukazał nam w jak dynamiczny sposób rozbudował się KL Stutthof w ostatnich latach wojny, a także jak dalekosiężne plany miały hitlerowskie Niemcy na jego powiększenie. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali również dawne Sztutowo, Kąty Rybackie i inne miejscowości ukazane na zdjęciach. Porównanie dawnego z teraźniejszym wywoływało zaciekawienie wszystkich zebranych na sali.

Niestety prawa autorskie, jakimi objęte są zdjęcia nie pozwalają na ich publikowanie na łamach naszego portalu. Musimy się więć zadowolić kilkoma kadrami “z daleka”: