Most nad Tugą na ul. Sikorskiego w Nowym Dworze Gdańskim będzie otwarty w czwartek, najpóźniej w piątek – dowiedzieliśmy się od burmistrza Jacka Michalskiego. Pierwotnie otwarcie miało nastąpić na początku lipca. Opóźnienie w zakończeniu inwestycji spowodowane było m. in. zagnieżdżeniem się jaskółek pod podnoszoną częścią mostu. Robotnicy zajmujący się renowacją naliczyli 11 gniazd tych pożytecznych ptaków, a pracownica sklepu nieopodal dodaje – one tam się gnieżdżą co roku. Most nie będzie podnoszony aż do zakończenia okresu lęgowego i wylotu małych jaskółek z gniazda.

Drugim powodem, dla którego nie uruchomiono jeszcze ruchu na moście jest problem techniczny związany z “zębami” mostu, które nachodzą na siebie gdy most jest zamknięty. Szczeliny między zębami okazały się na tyle szerokie, że zagrażałyby rowerzystom, szczególnie jeżdżącym rowerami sportowymi – kolarskimi. Koło roweru mogłoby utknąć, co z kolei mogłoby być przyczyną wypadku.

Mimo tych problemów, otwarcie ruchu na moście odbędzie się już przed weekendem, natomiast podnoszenie mostu będzie możliwe dopiero po zakończeniu okresu lęgowego jaskółek.

Pełen wywiad poniżej: