“Urząd Morski w Gdyni informuje, iż prace polegające na budowie plaż poprzez refulację są w toku. Refulacja polega na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku. Dzięki tym działaniom plaże w wytypowanych miejscach zostaną poszerzone o parędziesiąt metrów. Celem wykonywanych prac jest ochrona brzegu morskiego przed erozją, a także ochrona przeciwpowodziowa zaplecza.”

Wygląda na to, że planowane na drugą połowę sierpnia prace refulacyjne na terenie naszego powiatu rozpoczęły się wcześniej. W Stegnie i Sztutowie widać już specjalne jednostki, które mają za zadanie przenieś piasek z dna morskiego na teren plaży i poszerzyć ją o 50 metrów. Plaża w trakcie tych prac będzie częściowo zamknięta, jednak turyści i mieszkańcy nie muszą się obawiać, gdyż prace będą prowadzone tylko w jednym miejscu i systematycznie przesuwać się najprawdopodobniej na wschód.

Jednostka wydobywcza widoczna na zdjęciu znajduje się w odległości ponad 2km od brzegu. Na stronie internetowej Urzędu Morskiego czytamy także, że piasek wydobywany z dna jest czysty:

Należy podkreślić, że piasek planowany do refulacji został przebadany pod względem geologicznym, chemicznym i nie zawiera substancji szkodliwych dla człowieka i  środowiska. Nie będzie odbiegał od piasku, który aktualnie znajduje się na naszych plażach.

Aktualizacja 29.07.2019 Odpowiedź UM w Gdyni na nasze zapytanie w sprawie powyższych prac:

Szanowni Państwo,

prace na odcinku brzegu morskiego w km 33 – 39 prowadzone będą zgodnie z
założonym harmonogramem tj. początek robót w drugiej połowie sierpnia.
Prace o których piszecie Państwo dotyczą jednodniowych robót
przygotowawczych. Korzystając z bardzo dobrych warunków pogodowych
przeholowaliśmy w rejon km 37,5 przejście 70 dwukilometrowy rurociąg
podwodny. Operacja była skomplikowana i dla bezpieczeństwa podczas wciągania
rurociągu musieliśmy wyłączyć znaczny odcinek plaży z użytkowania.
Przepraszamy bardzo za utrudnienia.

mgr inż. Andrzej Małkiewicz
Wydział Techniczno-Inwestycyjny
Urząd Morski w Gdyni

Więcej informacji tutaj:

https://www.umgdy.gov.pl